27 czerwca 2015

RadomKlima – umowa podpisana

Prezydent Radosław Witkowski w dniu 26 listopada podpisał umowę z Komisją Europejską na dofinansowanie projektu RadomKlima w ramach programu LIFE.

Projekt RADOMKLIMAAdaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia, został wybrany w 2015r. jako jedyny z Polski i Europy środkowo-wschodniej w konkursie Programu UE LIFE Adaptacje do zmian klimatu. Projekt o wartości łącznej 24 291 746 zł uzyskał dofinansowanie w wysokości ok. 60% ze środków Komisji Europejskiej oraz ok. 27% ze środków krajowych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

DSC_0766

Projekt będzie wdrażany przez Urząd Gminy Radom na terenie miasta do końca roku 2020 wraz z grupą partnerów, w skład, której wchodzą Wodociągi Radomskie, Uniwersytet Łódzki oraz FPP ENVIRO.

W trakcie konferencji przedstawiciele partnerów zaprezentowali projekt oraz swoje role w jego realizacji.

DSC_0788

Głównym celem projektu jest stworzenie w Radomiu przestrzeni miejskiej o zwiększonej odporności na zmiany klimatu, poprzez budowę demonstracyjnej zielonej i niebieskiej infrastruktury, takiej jak zielone dachy, małą retencję w obrzarze zurbanizowanym i inne innowacyjne rozwiazania. Ponadto, w projekcie planuje się szereg zadań prowadzących do lepszego gospodarowania wodą powierzchniową.

DSC_0743

Ze względu na swoją innowacyjność projekt będzie doskonałą promocją miasta, jako przykład pierwszego w Polsce wykonującego lokalną analizę wrażliwości na zmiany klimatyczne oraz wdrażającego nowoczesne podejście do gospodarowania wodą deszczową.

DSC_0799

 

Więcej informacji:

http://klimat.fppenviro.pl/life-radomklima/

mgr inż. Stefan Obłąkowski tel. +48 784 696 333

dr Iwona Wagner, tel. +48 501 740 661

 

Informacje o projekcie pojawiły się także w lokalnej i ogólnopolskiej prasie:

Wyborcza.pl

Onet.pl

Radom24.pl

Cozadzien.pl

 

Menu